Tatarchuk, VitaliiТатарчук, Віталій В’ячеславовичТатарчук, Виталий Вячеславович2017-10-252017-10-252016Tatarchuk V. Reflection of the history of aviation of Ukraine in the exposition of the State Polytechnic Museum at NTUU “KPI” as a component part of preparation of future aircraft engineers-constructors / Vitalii Tatarchuk // Дослідження з історії техніки : збірник наукових праць. – 2016. – Вип. 22. – С. 12–18. – Бібліогр.: 1 назва.https://ela.kpi.ua/handle/123456789/20874enосвітаДержавний політехнічний музей при Національному технічному університеті України “Київський політехнічний інститут”спадщинаісторія авіації і космонавтикиавіаційно-автомобільні майстерніуніверситетський музейeducationState Polytechnic Museum at the National Technical University of Ukraine „Kyiv Politechnic Institute”heritagehistory of aviation and cosmonauticsautomobile and aviation workshopuniversity museumReflection of the history of aviation of Ukraine in the exposition of the State Polytechnic Museum at NTUU “KPI” as a component part of preparation of future aircraft engineers-constructorsВідображення історії авіації України в експозиції Державного політехнічного музею при НТУУ «КПІ» як складова частина підготовки майбутніх авіаційних спеціалістівИстория авиации Украины в экспозиции Государственного политехнического музея при НТУУ «КПИ» как составная часть подготовки будущих авиационных специалистовArticlePp. 12-18351.852.1:629.73:378.662(477-25)