Електромагнітна сумісність електронних засобів. Навчальний посібник

Автори

Лазебний, Володимир Семенович
Пілінський, Володимир Володимирович
Швайченко, Володимир Борисович

Викладено основні поняття в сфері електромагнітної сумісності. Наведено основні характеристики завад, особливості джерел, рецепторів та шляхів їх поширення. Докладно описано особливості міжнародних і національних установ, компетентних стосовно створення нормативної документації для забезпечення ЕМС, засад визначення рівнів сумісності та несприйнятливості, структури та змісту стандартів стосовно ЕМС. Значну увагу в посібнику приділено протизавадним засобам, зокрема протизавадним фільтрам та екрануванню, аналізу взаємного впливу завад на міжсистемному та внурішньосистемному рівні. Навчальний посібник призначено для здобувачів ступеня магістра за освітньо-науковою програмою «Електронні системи мультимедіа та інтернету речей» спеціальності 171 «Електроніка». Буде також корисним студентам, аспірантам та фахівцям, які спеціалізуються на розробці та експлуатаціх сучасних електронних засобів, зокрема для здобувачів освіти в галузі знань «Радіотехніка та електроніка», та широкому колу читачів, яких цікавлять показники та параметри електромагнітої сумісності, якості функціонування електронних систем та пристроїв. Дисципліна «Електромагнітна сумісність електронних засобів» має за мету вивчення засобів та способів формування, перетворення, вимірювання, обмеження завад як кондуктивних, так і випромінення, вивчення принципів побудови різноманітних протизавадних засобів, обладнання для випробування та вимірювання параметрів електромагнітної сумісності (ЕМС), нормативної документації щодо вимог ЕМС. В навчальному посібнику з дисципліни «Електромагнітна сумісність електронних засобів» наведено інформацію щодо міжнародних і національних установ, компетентних стосовно створення нормативної документації для забезпечення ЕМС, засад визначення рівнів сумісності та несприйнятливості, структури та змісту стандартів стосовно ЕМС; технічних параметрів, структурних схем та функціональних можливостей сучасних протизавадних засобів; сучасних тенденцій розвитку обладнання для забезпечення ЕМС та нормативних документів стосовно проблеми ЕМС. Результатом вивчення має стати знання принципів формування завад в електронних системах та методів обмеження для різних сфер застосування, розуміння складу та параметрів засобів вимірювання та випробування параметрів ЕМС для різноманітних заходів та застосувань, можливість самостійно читати та аналізувати нормативні документи щодо обмеження рівнів завад та визначення несприйнятливості до них обладнання, вміння вимірювати параметри завадових сигналів, використовуючи апаратні та програмні засоби. Метою дисципліни є підготовка здобувачів ступеня магістра в сфері забезпечення електромагнітної сумісності електронних засобів, кваліфіковане надання студентам базової інформацію щодо сутності проблеми ЕМС. Дисципліна передбачає вивчення: –природи та джерел електромагнітних завад (ЕМЗ) (задача емісії); –властивостей рецепторів ЕМЗ (задача сприйнятливості – несприйнятливості); –нормативної бази в галузі ЕМС; –методів вимірювання параметрів, що характеризують ЕМС; –заходів із забезпечення ЕМС; –заходів із запобігання несанкціонованого доступу до конфіденційної інформації.

електромагнітна сумісність, радіозавади, протизавадні фільтри, стандарти на несприйнятливість

Електроманітна сумісність електронних засобів. Навчальний посібник [Електронний ресурс] : навч. посіб. для студ. спеціальності 171 "Електроніка" / КПІ ім. Ігоря Сікорського ; уклад.: В. С. Лазебний, В. В. Пілінський, В. Б. Швайченко. – Електронні текстові дані (1 файл: 17.31 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2023. – 343 с. – Назва з екрана.