Аналіз впливу людського фактору на кіберфізичну систему

Institute of Special Communication and Information Protection of National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”

Досліджено питання стрімкого застосування технологій Четвертої промислової революції для різних сторін життя людства, що узагальнює різноманітні технічні засоби та інформаційні технології завдяки імплементації кіберфізічних систем, кіберфізічних виробничих систем та Інтернету речей у виробництво товарів та сферу надання послуг. Проаналізовано широке поширення кіберфізичних систем як нового механізму та способу досягнення нового, більш високого рівня життя людей. Кіберфізичні системи збирають, зберігають й аналізують дані, отримані від різноманітних датчиків. Це потрібно для надання узагальненої інформації та подальшого використовування її для об’єднання віртуального та фізичного середовищ. Метою такого об’єднання є створення мережевого середовища в якому інтелектуальні об’єкти взаємодіють один з одним. Наразі кіберфізичні системи забезпечують інтеграцію обчислювальних засобів у фізичні процеси, а в майбутньому такі системи передбачатимуть упровадження в процеси управління елементів штучного інтелекту. Це необхідно тому, що людина вже не здатна забезпечувати ефективне управління у рамках наявних автоматизованих систем надзвичайно складними виробничими, технологічними і соціальними процесами. Тому акцентовано увагу на ризиках кіберфізичних систем та показано важливість поводження з ними. Наведено їхню класифікацію з урахуванням впливу застосування технологій Четвертої промислової революції з використанням кіберфізичних систем. Ця класифікація охоплює складові, що відображають кожен компонент нової інноваційної концепції –Четвертої промислової революції. Досліджено основні причини помилок функціонування систем “людина-машина” стосовно упередженості людини. З’ясовано, що кіберфізичні системи охоплюють взаємозалежні аналогові, цифрові, фізичні та людські компоненти, розроблені для функціонування за допомогою інтегрованих фізичних пристроїв та логічних елементів. Наведено визначення терміну “когнітивне упередження”. Сформульовано, що кіберфізичні системи мають дев’ять аспектів, які мають назву “кластери проблем”. Переваги та недоліки від застосування новітніх технологій Четвертої промислової революції залежатимуть від необхідності оцінювання балансу “користь-безпека” для еволюційного процесу загалом і конкретної людини, зокрема.

Fourth Industrial Revolution, cyber-physical system, human-machine system, human factor, bias, risks, cybersecurity, Четверта промислова революція, кіберфізична система, система “людина-машина”, людський фактор, упередження, ризики, кіберзахист

Кожедуб, Ю. Аналіз впливу людського фактору на кіберфізичну систему / Кожедуб Юлія Василівна, Крамська Юлія Альфредівна, Гирда Віра Анатоліївна // Information Technology and Security. – 2020. – Vol. 8, Iss. 1 (14). – Pp. 102–115. – Bibliogr.: 23 ref.