Фундаментальні засади створення новітніх методів синтезу нанокомпозитних та наноструктурованих матеріалів з заданими функціональними властивостями
Дата
2014
Автори
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут"
Анотація
Звіт про НДР: 462 с., 214 рис., 66 табл., 4 додатки, 493 джерела.
Об'єкт дослідження – нанокомпозити «оксиди металів/багатошарові вуглецеві нанотрубки» та нанопорошки, нанострижні і наноструктуровані силіциди хрому, молібдену, вольфраму.
Мета роботи – концептуальне обґрунтування фундаментальних засад новітніх методів синтезу нанокомпозитів «оксиди металів/багатошарові вуглецеві нанотрубки» та наноструктурованих силіцидів металів VI-B групи з регульованою структурою та заданими електрохімічними, каталітичними та іншими фізико-хімічними і цінними функціональними властивостями.
Метод дослідження – теоретичний аналіз сучасних літературних джерел і статистичний аналіз фізико-хімічних методів аналізу (спектроскопічних, спектрофотометричних, дифракційних, термічних методів аналізу та електронної мікроскопії).
Створено нову фундаментальну наукову концепцію умов цілеспрямованого синтезу оксидів металів та нанокомпозитів «оксиди металів/багатошарові вуглецеві нанотрубки» з регульованою структурою і заданими властивостями, які можуть бути використані як фотокаталізатори та електрокаталізатори, енергоперетворюючі пристрої. Запропоновані концептуальні засади альтернативних методів (високотемпературний електрохімічний синтез та металотермічне відновлення) прямого синтезу наноструктурованих силіцидів металів VI-B групи.
Розроблено методики синтезу нанокомпозитів «оксиди металів (Ti, Zr, Sn)/багатошарові вуглецеві нанотрубки», досліджено їх структуру та винайдено залежності структурних параметрів від умов синтезу. Визначено каталітичні і електрохімічні властивостей синтезованих нанокомпозитів і показано взаємозв’язок між структурою, властивостями та умовами
отримання оксидів металів і нанокомпозитів «оксиди металів/багатошарові вуглецеві нанотрубки».
Визначено механізми металотермічного відновлення, формування та розряду електрохімічно активних часток та обґрунтувано метод зближення і суміщення парціальних процесів електровідновлення металевого та неметалевого компонентів синтезу силіцидів Cr, Mo, W. Отримані результати дозволили обрати оптимальний склад електролітів та умови електролізу. Досліджено склад (сполуки різної стехіометрії) синтезованих силіцидів хрому, молібдену і вольфраму і виявлено, що в залежності від умов здійснення металотермічного відновлення, отримуються нанопорошки, нанострижні та наноструктуровані покриття різної дисперсності, морфології, структури, твердості.
Запропоновані фундаментальні закономірності спрямованого синтезу нанооксидів металів, нанокомпозитів «оксиди металів/багатошарові вуглецеві нанотрубки» та наноструктурованих силіцидів металів VI-B групи із заданими структурою, каталітичними, електрохімічними, напівпровідниковими, антикорозійними та іншими цінними функціональними властивостями.
Опис
Ключові слова
нанооксиди металів, нанокомпозити, багатошарові вуглецеві нанотрубки, наноструктуровані силіциди металів
Бібліографічний опис
Фундаментальні засади створення новітніх методів синтезу нанокомпозитних та наноструктурованих матеріалів з заданими функціональними властивостями : звіт про НДР (заключ.) НТУУ "КПІ" ; кер. роб. І. Астрелін. - К., 2014. - 462 л. + CD-ROM. - Д/б №2519-ф