Розробка та впровадження учбово-дослідної установки з виробництва дизельного біопалива
Ескіз недоступний
Дата
2010
Автори
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Анотація
Об`єкт дослідження – процес переестерифікації рослинних олій в реакторах періодичної дії.
Мета роботи – удосконалення існуючої технології отримання дизельного біопалива, яке полягає в оптимізації режимів експлуатації існуючих установок, розробці та створенні макету учбово-дослідної установки з виробництва біодизпалива, придатної для виконання лабораторних робіт студентами НТУУ “КПІ” та для підготовки і перепідготовки інженерно-технічного персоналу, що експлуатує промислові установки з отримання біодизеля.
Виконана розробка технічної документації та виготовлена учбово-дослідна установка з виробництва біодизельного палива. Установку змонтовано на кафедрі відновлюваних джерел енергії НТУУ “КПІ” та підготовлено для учбового використання.
Запропоновано метод обчислення кількості біосировини, що може бути отримана для виробництва біозамінників бензину та дизпалива з нафти, який дозволяє вперше врахувати розподіл площ вирощування сільгоспкультур в залежності від сівозмін та вирішити проблему “продовольство або паливо”.
Встановлено, що технічно-досяжний енергетичний потенціал моторного біопалива в Україні розрахований з урахуванням сівозмін та проблеми “продовольство або паливо” становить 2,968 млн. т у. п (таблиця А8). Практичне використання цього технічно-досяжного енергетичного потенціалу дозволить зменшити викиди в навколишнє середовище вуглекислого газу на 9482 тис. тонн/рік.
Вперше розроблена математична модель процесу перестерифікації рослинних олій в реакторі періодичної дії, яка враховує стехіометрію, кінетику хімічної реакції, матеріальний та тепловий баланс реактора.
Розроблена математична модель дозволила отримати стехіометричне рівняння реакції переестерифікації рослинних олій, формули для обчислення коефіцієнту швидкості та константи рівноваги цієї реакції, формулу визначення часу перебування в реакторі реагуючих речовин для досягнення потрібного ступеня перетворення, формули для розрахунків тепловтрат та розподілу температур в реакторі переестерифікації заданої форми.
Результати даного дослідження використані в навчальному процесі НТУУ “КПІ” при розробці нових та удосконаленні існуючих курсів на кафедрі відновлюваних джерел енергії.
Опис
Ключові слова
відновлювані джерела енергії, моторне біопаливо, реакція переестерифікації рослинних олій, реактор переестерифікації, загальний енергетичний коефіцієнт корисної дії біопалива, жирокислотний склад рослинних олій
Бібліографічний опис
Розробка та впровадження учбово-дослідної установки з виробництва дизельного біопалива : звіт про НДР (заключ.) / НТУУ "КПІ" ; кер. роб. С. Кудря. - К., 2010. - 166 л. + CD-ROM. - Д/б №2254-п