Формування Cr-Ni та Ni-Cr електроіскровиx покриттів на сталі 40Х13 та їх властивості

Вантажиться...
Ескіз

Дата

2018

Автори

Доронін, Дмитро Валерійович

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

Анотація

Об’єкт дослідження — поверхневі шари сталі 40Х13, отримані електроіскровим легуванням хромом та нікелем на повітрі. Метою даної роботи є дослідження будови та властивостей поверхневих шарів сталі 40Х13 після електроіскрового легування з почерговим нанесенням нікелю та хрому за схемами Ni-Cr та Cr-Ni. Методи дослідження — мікроструктурний, гравіметричний, рентгеноструктурний, електрономікроскопічний, мікрорентгеноспектральний, мікродюрометричний; випробування на зносостійкістьта корозійну стійкість. Встановлена можливість створення покриттів товщиною до 30 мкм з підвищеною до 4,7 ГПа мікротвердістю та у 1,69 разів зносостійкістю в процесі електроіскрового легування сталі 40Х13 за схемами Ni-Cr та Cr-Ni. Виявлено, що послідовність нанесення нікелю та хрому не впливає на структуру, товщину, поверхневу мікротвердість та стійкість до зношування створених покриттів.Найбільш корозійностійкими є покриття Ni-Cr у розчині морської солі, а покриття Cr-Ni у оцтовій кислоті. Практичне значення: отримані в роботі результати та встановлені закономірності формування структури та властивостей легованих шарів після процесу електроіскрового легування на повітрі можуть бути використані для подовження строку експлуатації деталей машин та механізмів, що працюють в cкладних середовищах.

Опис

Ключові слова

nickel, chrome, steel, chrome, electric-spark alloying, coating, електроіскрове легування, нікель, хром, сталь, покриття

Бібліографічний опис

Доронін, Д. В. Формування Cr-Ni та Ni-Cr електроіскровиx покриттів на сталі 40Х13 та їх властивості : магістерська дис. : 132 Матеріалознавство / Доронін Дмитро Валерійович. – Київ, 2018. – 73 с.

DOI