Метод та алгоритми оцінювання емоційного стану людини на основі аналізу голосових сигналів
Вантажиться...
Дата
2018-12
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Анотація
Актуальність теми. Автоматизоване розпізнавання емоційних станів на сьогодні є невирішеною проблемою, внаслідок того, що людські емоції зазвичай зовні слабо виражені й швидко змінюються. Прояв емоції людини може бути зафіксований зняттям показів датчиків фізичного стану (тиску, температури поверхні тіла та органів, електромагнітної активності мозку), але переважна більшість таких характеристик можуть бути отримані у безпосередньому контакті з людиною, що робить неможливим застосування характеристик на практиці.
Об’єктом дослідження є процеси формалізації та математичної обробки числових даних, які характеризують розпізнавання емоції людини за її голосом.
Предметом дослідження є математична модель, яка характеризує розпізнавання емоції людини з визначеної множини емоцій.
Мета роботи: розробка власного методу, здатного розпізнавати наявність певної емоції (із визначеної множини) у людини за її голосом.
Методи дослідження. В роботі використовуються методи математичного моделювання, методи оптимізації, синергетичні методи.
Наукова новизна роботи полягає в наступному:
1. Розроблено математичну модель розпізнавання певної емоції (із визначеної множини) у людини за спектрограмою її голосу.
2. Вперше запропоновано синергетичний метод розпізнавання емоцій людини за спектрограмою її голосу, що дозволило враховувати особливості аналізу спектрограми.
Практична цінність отриманих в роботі результатів полягає в тому, що запропоновані методи та засоби дають змогу з точністю 90% розпізнати певну емоцію у людини за спектрограмою її голосу. Ідентифікація людини може підвищити ймовірність розпізнавання емоційних станів і стати подальшим розвитком системи.
Апробація роботи. Основні положення і результати роботи були представлені та обговорювались на II науковій конференції магістрантів та аспірантів «Прикладна математика та комп’ютинг» ПМК-2018 (Київ, 14-16 листопада 2018р.) та на V Міжнародній науково-технічній Internet-конференції «Сучасні методи, інформаційне програмне та технічне забезпечення систем керування організаційно-технічними та технологічними комплексами» (Київ, 22 листопада 2018р.).
Структура та обсяг роботи. Магістерська дисертація складається з вступу, чотирьох розділів, висновків та додатків.
У вступі надано загальну характеристику роботи, виконано оцінку сучасного стану проблеми, обґрунтовано актуальність напрямку
досліджень, сформульовано мету і задачі досліджень, показано наукову новизну отриманих результатів і практичну цінність роботи, наведено відомості про апробацію результатів і їх впровадження.
У першому розділі розглянуто основні акустичні властивості голосу як індикатори депресії які можуть бути використані в медицині.
У другому розділі проведено аналіз існуючих методів розпізнавання емоції за голосом, та обрано метод машинного навчання.
У третьому розділі досліджено проблеми, пов’язані з аналізом і обробкою спектрограм; запропоновано програмну реалізацію алгоритму конвертації масивів звукових файлів в спектрограми.
У четвертому розділі проведено аналіз результатів машинного навчання, та класифікації емоцій за голосовими сигналами.
У висновках проаналізовано отримані результати роботи.
Магістерська дисертація виконана на 81 аркушах, містить 2 додатки та посилання на список використаних літературних джерел з _ найменувань. У роботі наведено _ рисунків та 24 таблиць.
Опис
Ключові слова
метод оптимізації, математична модель, синергетичний метод, optimization method, mathematical model, synergetic method, метод оптимизации, математическая модель, синергетический метод
Бібліографічний опис
Яблонський, С. В. Метод та алгоритми оцінювання емоційного стану людини на основі аналізу голосових сигналів : магістерська дис. : 123 Комп’ютерна інженерія. Системне програмування / Яблонський Сергій Вікторович. – Київ, 2018. – 87 с.