Ефективне керування режимами систем забезпечення споживачів електричною енергією
Вантажиться...
Дата
2021
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
КПІ ім. Ігоря Сікорського
Анотація
Опис
Однією з основних причин, що спонукала авторів до підготовки даного навчального посібника, є поширення в останній час дистанційної форми навчання студентів. В умовах обмежених можливостей безпосереднього спілкування з викладачами при вивченні теоретичних матеріалів і виконанні практичних розрахунків, у процесі підготовки фахівців згідно освітніх програм «Системи забезпечення споживачів електричною енергією» та «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології» виникає потреба у систематизації матеріалу, який подається у межах курсу «Системи електропостачання», його прив’язці до знань і компетенцій, які отримують студенти при вивченні низки безпосередньо пов’язаною з ним інших фахових дисциплін, що повинно сприяти підвищенню загальній ефективності навчального процесу й якості підготовці майбутніх фахівців у відповідній галузі.
Структура навчального посібника, зміст і методика подання матеріалу відповідають багаторічному досвіду викладання на кафедрі електропостачання Інституту енергозбереження та енергоменеджменту КПІ ім. Ігоря Сікорського таких дисциплін як «Електричні системи та мережі» та «Системи електропостачання» і знайшли позитивний відгук від студентів та їх принципових роботодавців.
Навчальний посібник складається з трьох розділів.
У першому розділі вивчаються питання аналізу й обґрунтування найбільш ефективних організацій та технічних заходів щодо зменшення втрат електричної енергії у діючих системах забезпечення споживачів електричною енергією. Особливу увагу приділено компенсації реактивної потужності, з одного боку, як найбільш витратному, а з іншого – найбільш ефективному шляху вирішення зазначеної проблеми. З цією метою послідовно розглядаються такі питання як аналіз режимів роботи основних споживачів реактивної потужності, так і технічні характеристик найбільш поширених засобів її компенсації. Запропоновано методи техніко-економічного обґрунтування та практичні алгоритми визначення оптимальних параметрів і місць розташування зазначених технічних засобів.
У другому розділі розглянуто питання пов’язані з аналізом якості електричної енергії й обґрунтуванням шляхів її забезпечення. Аналізується вплив показників якості електричної енергії на ефективність роботи різноманітних споживачів, визначаються оптимальні умови використання існуючих в системах електропостачання технічних засобів, зокрема централізованого регулювання напруги. Запропоновано ефективні інженерні рішення щодо визначення відгалуджень розподільних трансформаторів і закону регулювання напруги в центрах живлення. Розглядаються можливості використання локальних засобів регулювання з метою забезпечення нормованих рівнів відхилення напруги, її коливань, показників, що характеризують несиметрію та несинусоїдальність.
Третій розділ присвячено питанням підвищення надійності електропостачання. Розглянуто базові методи аналізу надійності складних структур, до яких відносяться системи забезпечення споживачів електричною енергією. Акцент зроблено на вирішенні зазначеного питання у повітряних розподільних лініях напругою 6, …, 35 кВ, як найбільш вразливих, із точки зору надійності, елементів систем електропостачання. Розглянуто різноманітні шляхи та технічні засоби підвищення надійності. Запропоновано методи й алгоритми оптимального секціонування зазначених мереж при використанні різноманітних цільових функцій та обмежень, у тому числі, при нормуванні значень низки показників надійності електропостачання.
Наведені в навчальному посібнику матеріали будуть також корисні при виконанні курсового та дипломного проєктів, а також для студентів інших електротехнічних спеціальностей, зокрема, які здійснюють підготовку згідно спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітніх програм «Системи забезпечення споживачів електричною енергією», «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології» тощо, під час вивчення відповідних фахових дисциплін.
Ключові слова
компенсація реактивної потужності, джерела реактивної потужності, якість електричної енергії, несиметрія, несинусоїдальність
Бібліографічний опис
Ефективне керування режимами систем забезпечення споживачів електричною енергією [Електронний ресурс] : навчальний посібник для студентів, які навчаються за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітніх програм «Системи забезпечення споживачів електричною енергією» та «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології» / В. А. Попов, В. В. Ткаченко, О. С. Ярмолюк ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Електронні текстові дані (1 файл: 2,1 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. – 163 с. – Назва з екрана.