Навчально-методичні матеріали (ХПСМ)

Постійне посилання зібрання

У зібранні розміщено підручники, навчальні посібники, практикуми, матеріали до курсів лекцій, програми дисциплін, авторами або укладачами яких є науково-педагогічні працівники кафедри.

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 223
  • ДокументВідкритий доступ
    Механіка суцільних середовищ. Розв’язання задач
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2024) Карвацький, Антон Янович
    Наведено 522 задачі та вправи за основними розділами механіки суцільного середовища, що включають: введення в тензорний аналіз, загальні основи механіки і термодинаміки суцільного середовища, закони збереження, механіку рідин та газів, лінійну теорію пружності, теорію пластичності, лінійну в’язкопружність. Понад 385 задач мають розв’язки з детальним текстовим поясненням та перетвореннями формул, а решта задач, що призначена для самоконтролю, має тільки відповіді. Призначений для здобувачів ступеня магістра за спеціальностями 131 «Прикладна механіка» і 133 «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Дослідження та інжиніринг пакувального обладнання. Курсовий проєкт
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2024) Карвацький, Антон Янович; Витвицький, Віктор Миронович
    Подано відомості про мету та завдання курсового проекту (КП), склад, обсяг і структуру пояснювальної записки, загальні відомості до оформлення КП та вказівки до захисту курсового проекту. Наведено приклади загального виду пакувального обладнання, технічні характеристики, приклади та інструменти для проектування твердотільних моделей деталей і вузлів пакувального обладнання, постановки задачі фізичного стану обладнання, побудови числових моделей, оцінки запасу міцності деталей та вузлів. У додатках наведено приклади оформлення розділів курсового проекту, включаючи бланки титульного аркуша КП, завдання на КП, календарного план-графіку виконання КП та теми КП. Призначений для здобувачів степеня магістра за спеціальністю 131 «Прикладна механіка», буде також корисним для спеціальності 133 «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Прикладні проблеми механіки суцільних середовищ. Конспект лекцій
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2023) Карвацький, Антон Янович
    Викладено математичні моделі механіки суцільних середовищ, що базуються на ейлеревій та лагранжовій системах відліку. Розглянуто такі різновиди математичних моделей як моделі турбулентності RANS, LES, DES і DNS, течії реагуючих середовищ, статики, динаміки і теплообміну сипких матеріалів, неізотермічної двофазної течії та газифікації твердого палива тощо. Наведено приклади практичного застосування різних моделей турбулентності та течії реагуючих середовищ, статики, динаміки й теплообміну сипких матеріалів та континуально-дискретних моделей. Призначений для здобувачів степеня магістра за спеціальністю 131 «Прикладна механіка», буде також корисним для спеціальності 133 «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Дослідження та інжиніринг пакувального обладнання. Конспект лекцій
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2024) Карвацький, Антон Янович
    Подано загальні відомості про інжиніринг пакувального обладнання, конструкції, технологічний процес та параметричні розрахунки устаткування для пакування. Розглянуто конструкції пристроїв дозування сипучої, рідкої та в’язкої продукції їх класифікацію та методики параметричних розрахунків. Наведено різні математичні моделі фізичних полів процесів та обладнання пакувальної техніки для виконання оцінок її експлуатаційної придатності, що включають: стаціонарні і нестаціонарні задачі термомеханіки, багатодисциплінарні математичні моделі, математичні моделі задач течії ньютонівської та неньютонівської рідини, математичні моделі дискретного опису руху сипучого матеріалу тощо. Призначений для здобувачів степеня магістра за спеціальністю 131 «Прикладна механіка», буде також корисним для спеціальності 133 «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Масообмінні процеси та обладнання виробництва полімерних і будівельних матеріалів і виробів (Силабус)
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Мікульонок, Ігор Олегович
    Освітній компонент «Масообмінні процеси та обладнання виробництва полімерних і будівельних матеріалів і виробів» є однією з базових дисциплін циклу дисциплін професійної підготовки, яка закладає підвалини підготовки фахівців з галузевого машинобудування (хімічного, полімерного та силікатного машинобудування) і носить теоретичне й практичне спрямування. Метою освітнього компонента є процес формування комплексу знань студентами щодо основних масообмінних процесів, робити обґрунтований вибір обладнання для реалізації масообмінних процесів та виконувати їх параметричні розрахунки.
  • ДокументВідкритий доступ
    Основи конструювання упаковок. Практикум з навчальної дисципліни
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2023) Шилович, Тетяна Борисівна; Шилович, Ярослав Ігорович
    В навчальному посібнику викладено теоретичний навчальний матеріал, посібник містить практичні завдання для роботи над розробкою та конструюванням упаковок. Кожному практичному завданню передує коротка теоретична частина, яка знайомить студентів з основними поняттями та методиками роз’вязання задач. Для кожної теми запропоновано виконання практичної роботи за варіантами. Наприкінці наведено список літератури, в якій більш детально розглянуті питання до представленої тематики. Посібник призначений для здобувачів ступеня бакалавра за спеціальністю 131 Прикладна механіка, буде також корисним для здобувачів ступеня бакалавра за іншими спеціальностями.
  • ДокументВідкритий доступ
    Гідромеханічні процеси та обладнання виробництва полімерних і будівельних матеріалів і виробів
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Мікульонок, Ігор Олегович
    Викладено теоретичні основи гідромеханічних процесів виробництва полімерних і будівельних матеріалів і виробів, зокрема процесів розділення рідких і газових неоднорід-них систем осадженням (під дією сили тяжіння, інерційних сил, відцентрових сил, сил електричного поля), фільтруванням, мокре газоочищення, а також деякі інші методи розділення. Також розглянуто перемішування рідких середовищ, псевдозрідження твердого зернистого матеріалу та методи інтенсифікації гідромеханічних процесів. Наведено методи розрахунку типових процесів та обладнання, а також запитання для самоконтролю студентів. Для здобувачів ступеня бакалавра за спеціальностями «Прикладна механіка» і «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Механічні процеси та обладнання виробництва полімерних і будівельних матеріалів і виробів
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Мікульонок, Ігор Олегович
    Викладено теоретичні основи механічних процесів виробництва полімерних і буді-вельних матеріалів і виробів, зокрема процесів дроблення й подрібнення твердих матеріа-лів, їх грохочення і класифікації, транспортування, змішування сипких матеріалів, розді-лення сумішей твердих матеріалів на компоненти, згрудкування твердих матеріалів. Роз-глянуто будову й принцип дії обладнання для проведення механічних процесів, а також ме-тодів їх інтенсифікації. Наведено методи розрахунку типових процесів та обладнання, а та-кож запитання для самоконтролю студентів. Для здобувачів ступеня бакалавра за спеціальностями «Прикладна механіка» і «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Технологія перероблення полімерів
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Мікульонок, Ігор Олегович
    Викладено основні відомості про полімери і матеріали з їх застосуванням, а також їхні технологічні та експлуатаційні властивості. Докладно розглянуто основні процеси технології перероблення полімерів, пластмас і гумових сумішей: підготовчі, формоутворювальні та заключні, зокрема перероблення полімерних відходів, змішування, вальцювання й каландрування, екструзію, лиття під тиском, пресування, ротаційне формування, вакуум- і пневмоформування, методи формування реактопластів, а також складання виробів з полімерів і пластмас (у тому числі зварювання і склеювання), їх механічне оброблення та оздоблення. Для здобувачів ступеня бакалавра за спеціальностями «Прикладна механіка» і «Галузеве машинобудування». Матеріал також може бути корисним для здобувачів ступеня бакалавра за спеціальністю «Хімічні технології та інженерія».
  • ДокументВідкритий доступ
    Екструзійне обладнання
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025-04-10) Сівецький, Володимир Іванович; Сокольський, Олександр Леонідович; Швачко, Денис Григорович
    Призначення посібника – закріпити та поглибити теоретичний програмний матеріал курсу лекцій навчальної дисципліни «Екструзійне обладнання» розкриває особливості конструктивного оформлення черв’ячного та комбінованого полімерпереробного обладнання, основ конструювання та розрахунку його базових конструктивних і технологічних параметрів. Метою вивчення навчальної дисципліни є формування у студентів здатностей: - вибирати екструзійне технологічне обладнання для виготовлення полімерних виробів екструзійним методом та виконувати його технічні розрахунки; - забезпечувати експлуатацію екструзійного обладнання для виготовлення полімерних виробів; - використовувати сучасні методики розрахунку та проектування екструзійного полімерного обладнання.
  • ДокументВідкритий доступ
    Інноваційна практика інжинірингу
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025-05) Сідоров, Дмитро Едуардович
    У сучасному глобалізованому суспільстві виникає потреба у інжинірингових послугах, які постійно вдосконалюються та урізноманітнюються. У навчальному посібнику розкрито поняття інжинірингу, наведені історичні аспекти його виникнення, показані види інжинірингу і теорія інноваційних процесів, висвітлені питання оцінки інноваційних проектів та ризику невдачі інновацій. Навчальний посібник призначений допомогти в реалізації підходів інноваційного менеджменту щодо власної інноваційної діяльності та інноваційної діяльності підприємства.
  • ДокументВідкритий доступ
    Основи викладання. Практикум з навчальної дисципліни
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Казак, Ірина Олександрівна
    Призначення посібника – закріпити та поглибити теоретичний навчальний матеріал. Також важливим результатом посібника є систематизація теоретичного навчального матеріалу з метою підвищення рівня засвоєння навчального матеріалу, набуття умінь і навичок з методики викладання в вищій школі різних форм занять і розробка засобів контролю знань й умінь. У посібнику розглядаються практичні заняття за такими темами: методика організації та проведення лекції, практичного, семінарського, лабораторного занять у вищій школі та методика організації педагогічного контролю студентів у вищій школі. Для якісного виконання самоконтролю студентів запропоновані контрольні запитання до кожної представленої теми. У кінці посібника наведено перелік рекомендованої літератури. Навчальний посібник з практикуму з «Основ викладання» може використовуватися магістрами, викладачами для 131 і 133 спеціальності і інших спеціальностей закладів вищої освіти.
  • ДокументВідкритий доступ
    Основи викладання. Конспект лекцій з навчальної дисципліни
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Казак, Ірина Олександрівна
    Призначення посібника – закріпити та поглибити теоретичний навчальний матеріал. Також важливим результатом посібника є систематизація теоретичного навчального матеріалу з метою підвищення рівня засвоєння навчального матеріалу з дидактичних основ викладання в вищій школі для різних організаційних форм занять, засобів контролю знань й умінь студентів, питань щодо навчально-методичного забезпечення та педагогічної майстерності викладача вищої школи. Для якісного виконання самоконтролю магістрів запропоновані контрольні запитання до кожної представленої теми лекції. У кінці посібника наведено перелік рекомендованої літератури. Навчальний посібник рекомендований для вивчення дисципліни «Основи викладання» магістрами 131 і 133 спеціальності та інших спеціальностей у закладах вищої освіти.
  • ДокументВідкритий доступ
    Інформатика. Рекомендації до виконання розрахункової роботи
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Казак, Ірина Олександрівна
    Розрахункова робота з дисципліни «Інформатика» призначена для формування у студентів інформаційних знань та практичних умінь щодо програмування у MathCAD циклів і нескладних програм для вирішення практичних завдань, та побудови блок-схем до створених програм. Посібник містить теоретичні положення, приклади, контрольні питання і варіанти завдань до виконання розрахункової роботи з дисципліни «Інформатика». Наприкінці посібника наведено контрольні питання для самоконтролю та список рекомендованої літератури. Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів, які вивчають дисципліну «Інформатика».
  • ДокументВідкритий доступ
    Інформатика. Конспект лекцій
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Казак, Ірина Олександрівна
    Призначення посібника – надання студентам базових знань з інформатики про структуру і роботу комп’ютеру, вимоги до оформлення текстів, вставки об’єктів, побудови графіків, таблиць та діаграм у редакторах Word, Excel, особливості створення презентацій в PowerPoint, виконання обчислень та оцінювання отриманих результатів у програмних середовищах MathCAD, VBA або аналогічних. Також важливим результатом посібника є систематизація теоретичного навчального матеріалу з метою підвищення рівня засвоєння навчального матеріалу з «Інформатики» у вищій школі. Для поглиблення засвоєння навчального матеріалу студентами до кожної представленої теми лекції наведено рекомендована література. Навчальний посібник рекомендований для вивчення студентами дисципліни «Інформатика» у закладах вищої освіти.
  • ДокументВідкритий доступ
    Механічні і гідромеханічні процеси та обладнання виробництва полімерних і будівельних матеріалів і виробів. Лабораторний практикум
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2025) Витвицький, Віктор Миронович; Сокольський, Олександр Леонідович; Мікульонок, Ігор Олегович
    Призначення лабораторного практикуму – закріпити та поглибити теоретичний програмний матеріал, оволодіти практичними навичками роботи в лабораторії механічного та гідромеханічного обладнання шляхом самостійного проведення експериментальних досліджень на обладнанні виробництва полімерних та будівельних матеріалів і виробів. Практикум містить опис п’яти лабораторних робіт. Кожній роботі передує коротка теоретична частина, яка знайомить студентів з поняттями, використовуваними в роботі, короткими теоретичними відомостями щодо об’єкта й методів дослідження. Для кожної роботи сформульовано мету, наведено методику проведення досліджень та за наявності експериментальної установки її опис та принцип роботи. Далі наведено опис прийомів, які використовуються для виконання конкретних завдань. Для якісного виконання роботи й самоконтролю студентів наприкінці кожної лабораторної роботи запропоновано контрольні питання. Залежно від робочої програми відповідної навчальної дисципліни, оснащеності лабораторії, наявності необхідних матеріалів викладач може змінювати відповідні теми, роботи і завдання. Наприкінці посібника наведено перелік рекомендованих навчально-методичних матеріалів.
  • ДокументВідкритий доступ
    Оформлення заявки на винахід і заявки на корисну модель
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського ; Інститут газу НАНУ, 2025) Мікульонок, Ігор Олегович
    Викладено основні відомості та рекомендації щодо складання заявки на винахід і за-явки на корисну модель, а також щодо подання складених заявок до Національного органу інтелектуальної власності України відповідно до Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на винахід і заявки на корисну модель від 09.09.2024. Наведено прикла-ди оформлення матеріалів заявок на продукт (пристрій, речовину) та процес (спосіб): як на окремі винаходи (корисні моделі), так і на групу винаходів (у тому числі групу винаходів, що є варіантами). Для здобувачів вищої й середньої освіти, зокрема учнів-членів Малої академії наук України які цікавляться науковими дослідженнями й науково-технічною творчістю, а та-кож їхніх наукових і педагогічних керівників.
  • ДокументВідкритий доступ
    Проєктування поточних ліній. Конспект лекцій
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2024) Карвацький, Антон Янович; Чемерис, Андрій Олегович
    Викладено теоретичні основи проєктування поточних ліній (ПЛ). Розглянуто основні етапи проєктування різних типів ПЛ. Приділено увагу розрахунку основних показників роботи ПЛ, плануванню обладнання ПЛ, перевагам поточної форми організації виробництва, аналізу продуктивності робочих машин ПЛ, побудові циклових та синхронних діаграмам робочих машин, принципам побудови багатопозиційних машин-автоматів і автоматичних ліній, типовим механізмам ПЛ та основам їх розрахунку. Наведено приклади розрахунку основних характеристик роботоздатності машин ПЛ, розробки циклових діаграм автоматів тощо. Призначений для здобувачів степеня магістра за спеціальністю 131 «Прикладна механіка», буде також корисним для спеціальності 133 «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Механіка суцільних середовищ. Конспект лекцій
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2024) Карвацький, Антон Янович; Чемерис, Андрій Олегович
    Викладено теоретичні основи з таких розділів механіки суцільного середовища як загальні основи механіки і термодинаміки суцільного середовища, введення в тензорний аналіз, фізичні рівняння однорідного середовища, закони збереження, механіка рідин та газів, лінійна теорія пружності, теорія пластичності, лінійна в’язкопружність, розв'язуючі рівняння механіки суцільного середовища в декартових та криволінійних координатах. Наведено приклади розв’язання задач механіки суцільного середовища. Призначений для здобувачів ступеня магістра за спеціальностями 131 «Прикладна механіка» і 133 «Галузеве машинобудування».
  • ДокументВідкритий доступ
    Технологічні основи перероблення полімерних матеріалів
    (КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2024) Мікульонок, Ігор Олегович
    Викладено основні відомості про полімери і матеріали з їх застосуванням, а також їхні технологічні та експлуатаційні властивості. Докладно розглянуто основні процеси тех-нології перероблення полімерів, пластмас і гумових сумішей: підготовчі, формоутворюва-льні та заключні, зокрема перероблення полімерних відходів, змішування, вальцювання й каландрування, екструзія, лиття під тиском, вакуум- і пневмоформування, методи форму-вання реактопластів, а також складання виробів з полімерів і пластмас (у тому числі зварю-вання і склеювання), їх механічне оброблення та металізація. Для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за спеціальністю «Галузе-ве машинобудування». Матеріал також може бути корисним для студентів, які навчаються за спеціальністю «Хімічні технології та інженерія».