Методи протидії використанню соціальної інженерії

Institute of Special Communication and Information Protection of National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”

Проаналізовано методи протидії використанню соціальної інженерії. Як приклади їх практичного реалізування розглянуто відповідні інструментальні засоби, наприклад, Social-Engineer Toolkit, Social Engineering Defensive Framework, Social Engineering Optimizer, Kali Linux. Серед проаналізованих методів виокремлено тестування на проникнення. Цей метод протидії орієнтований на виявлення та запобігання використанню уразливостей людини (працівника, клієнта). Виявлення уразливостей людини при тестуванні на проникнення здійснюється за допомогою Social-Engineer Toolkit та Kali Linux, Cogni-Sense. Кожен зі зазначених засобів орієнтований на реалізацію загроз соціальній інженерії. При цьому Social-Engineer Toolkit може використовуватися як окремо, так і входити до складу Kali Linux. Водночас розглянуто метод підвищення обізнаності працівників, клієнтів. Для цього проводиться його навчання стосовно вірогідних сценарії атак соціальної інженерії. За результатами такого навчання удосконалюються технології і політики протидії соціоінженерному впливові. На практиці метод реалізується як Social Engineering Defensive Framework. Водночас виділено два аспекти протидії використанню соціальної інженерії: з боку суб’єкта (зловмисника), з боку об’єкта (захисника) соціоінженерного впливу. Цей метод дозволяє протидіяти використанню соціальної інженерії завдяки розгляданню вірогідних дій з боку зловмисника. При цьому вважається, що послідовність його дій визначається виключно з огляду на сценарії атак соціальної інженерії. Такий спосіб дозволяє кожній дії протиставити протидію і, я наслідок, унеможливити реалізації загроз використання соціальної інженерії. Означений метод практично реалізується інструментальним засобом Social Engineering Optimizer. Крім цього розглянуто метод виявлення і повідомлення працівниками (клієнтами) про використання соціальної інженерії. Його практичне застосування Cogni-Sense орієнтоване на інтерпретуванні людини як сенсора, що реагує на соціоінженерний вплив. Таким чином, аналіз методів протидії використанню соціальної інженерії дозволить, по-перше, врахувати їх переваги та недоліки для унеможливлення реалізації загроз соціоінженерного впливу; по-друге, розробити відповідні моделі, методи та засоби для подолання недоліків відомих рішень.

соціальна інженерія, протидія використанню соціальної інженерії, метод протидії, інструментальний засіб, тестування на проникнення, обізнаність персоналу, social engineering, social engineering counteracting, protection method, instrumentation, testing for penetration, staff recognition

Цуркан, О. Методи протидії використанню соціальної інженерії / Оксана Цуркан, Ростислав Герасимов, Ольга Крук // Information Technology and Security. – 2019. – Vol. 7, Iss. 2 (13). – Pp. 161–170. – Bibliogr.: 11 ref.