Дергалюк М. О. Розвиток регіональних економічних систем на засадах трансформації потенціалоформуючого простору в умовах цифровізації. – Кваліфікаційна наукова робота на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2024. Дисертація присвячена поглибленню теоретичних основ, розробленню та обґрунтуванню науково-методологічних положень розвитку РЕС на засадах трансформації потенціалоформуючого простору в умовах цифровізації та прикладних рекомендацій щодо їх реалізації. Актуалізовано засади становлення трансформації потенціалоформуючого простору регіональної економіки. Узагальнення теоретичних підходів щодо сутності процесів розвитку РЕС, застосування гносеологічного підходу до трактування понять «розвиток», «система», «регіон», «простір», «потенціал». Узагальнено функціонали управління розвитком РЕС на засадах трансформації потенціалоформуючого простору в умовах цифровізації, що передбачають соціальне, відтворювальне, організаційне, інноваційне та розподільчо-стимулююче спрямування та включають забезпечення комплексного бачення розвитку регіонів. Розроблено теоретико-методологічні засади дослідження трансформації потенціалоформуючого простору, підґрунтям якого виступає виокремлення об’єкту, аксіоми, парадигми, гіпотез дослідження, постулатів та підходів щодо стратегічного цілеорієнтування РЕС на засадах трансформації потенціалоформуючого простору в умовах цифровізації. Сформовано теоретико-методологічну концепцію потенціалоформуючого простору розвитку регіонів в умовах цифровізації, що передбачає комплексність використання методології системного, інституціонального та процеснофункціонального підходів, базується на сукупності загальноекономічних та специфічних принципів щодо тріади парадигми сталого розвитку, нового регіоналізму та цифровізації, а також, стосовно основних компонент об’єкта дослідження. Досліджено методи оцінювання потенціалу РЕС систем та інструментарій діагностики процесів цифровізації. Набуло подальшого розвитку модельне рішення оцінювання потенціалу РЕС. Ідентифіковано вплив цифровізації на потенціалоформуючий простір РЕС. Проаналізовано розвиток РЕС. Набув подальшого розвитку підхід щодо виокремлення найбільш впливових факторів на розвиток РЕС в умовах трансформації потенціалоформуючого простору, що передбачає кореляційно-регресійне імітаційне моделювання за шістьма моделями. Виокремлено вплив цифровізації на потенціалоформуючий простір РЕС. Обґрунтування заходів щодо забезпечення цифровізації економіки та напрямів подолання перешкод. Удосконалено науково-методичний підхід до трансформації потенціалоформуючого простору із урахуванням процесів цифровізації. Деталізовано чинники формування та функціонування економічного потенціалу в регіональному просторі. Запропоновано концептуальні засади управління потенціалом РЕС у напрямі трансформації потенціалу регіонів. Обґрунтовано композицію напрямів нівелювання негативних тенденцій розвитку регіонів та впливу воєнних дій із урахуванням процесів цифровізації шляхом створення інтегрованих регіональних підприємницьких систем, інжинірингових центрів, інформаційно-комунікаційних центрів аутсорсингу, інноваційно-технологічних та еко-індустріальних парків. Проведено деталізований кореляційного-регресивний аналіз впливу факторів на розвиток РЕС та побудовано імітаційні моделі причинно-наслідкових зв’язків їх впливу по об’єднаним групам. Набув подальшого розвитку методичний підхід до економіко-математичного прогнозування розвитку РЕС із урахуванням їх потенціалу, що побудований за принципом «вікна можливостей» за групами регіонів залежно від рівня руйнації, ураховує трансформацію потенціалоформуючого простору шляхом оцінки трансформаційних ефектів за їх структурою за допомогою величини, яка чисельно дорівнює площі фігури, на значення комплексного індексу потенціалу розвитку РЕС, що дає можливість подальшого його прогнозування за нейтральним, песимістичним та оптимістичним сценаріями.

Дергалюк, М. О. Розвиток регіональних економічних систем на засадах трансформації потенціалоформуючого простору в умовах цифровізації : автореф. дис. … д-ра економ. наук. : 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка / Дергалюк Марта Олексіївна. – Київ, 2024. – 42 с.