ВНПЗ «Дніпровський гуманітарний університет»

У статті розглянуто розвиток законодавства у сфері соціального захисту населення радянської України протягом 1920-х – 1930-х років. Особлива увага приділяється розвитку інституту соціального захисту працездатного і непрацездатного населення (людей похилого віку, безробітних, осіб з втратою працездатності у зв’язку з каліцтвом тощо). Акцентовано увагу на необхідності дослідження історичного досвіду законодавства про соціальний захист населення з метою його подальшого використання та удосконалення сучасного законодавства в даній сфері. Соціальне забезпечення людей похилого віку будувалося не на основі врахування досягнутого віку, а на підставі втрати працездатності і настання інвалідності. Незважаючи на те, що багато країн Європи вже на початку XX ст. почали запроваджувати соціальне страхування за старістю. Виявлено, що побудова системи соціального захисту населення радянської України відбувалася в умовах подолання наслідків краху Російської імперії, жовтневого перевороту, грабіжницької політики військового комунізму, знешкодження паростків української державності і пов’язаних з усім цим глибокої кризи та руйнації економіки, механізму та апарату держави, системи законодавства тощо. Відзначено, що соціальний захист пов’язаний з соціальною політикою держави, яка реалізується в інтересах основних соціальних груп населення. Тому під соціальною політикою розуміється цілеспрямована діяльність чітко визначених суб’єктів, перш за все держави, спрямована на впорядкування соціальних відносин, соціальних потреб та інтересів різних груп населення, пов’язаних із забезпеченням їх добробуту та особистим розвитком. Вивчення деяких аспектів розвитку законодавства у сфері соціального захисту населення України має важливе значення для успішного вирішення нагальних проблем, пов’язаних з удосконаленням чинного законодавства, правотворчої та правозастосовної діяльності.

соціальний захист, пенсійне забезпечення, соціальне страхування, social protection, pension provision, social insurance

Гончаров , А. В. Розвиток законодавства у сфері соціального захисту населення радянської України протягом 1920-х – 1930-х років / А. В. Гончаров // Право і суспільство. – 2023. – № 2, Т. 1. – С. 9-14.

Зібрання