Модуляційний радіометричний вимірювач температури
Вантажиться...
Дата
2018-12
Автори
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Анотація
Актуальність теми. Вимірювання розподілу глибинних температур організму є перспективною, але в той же час складною технічною задачею. Вирішення м цієї задачі займаються колективи спеціалістів провідних фірм різних країн в галузі медичного приладобудування, що підтверджує перспективність цього напрямку та значну динаміку його розвитку в найближчі 4-5 років. Складність вирішення цієї задачі пояснюється тим, що рівень мікрохвильового випромінювання клітин людського організму, яка пропорційна цій температурі, значно менший за рівень власних шумів апаратури.
Для вимірювання розподілу глибинних температур та термонеоднорідностей в організмі людини, робоча частота радіометра повинна знаходитись в діапазоні від 0,8 до 1,2 ГГц. Глибинне зондування при цьому може складати від 40 до 60 мм, що достатньо для діагностики стану як внутрішніх органів та і стану хребта та суглобів людського організму.
Виходячи з цього, робота по удосконаленню метода і апаратури для радіо термометричних досліджень є актуальною, і буде сприяти підвищенню ефективності неінвазивної медичної діагностики.
Об’єктом дослідження є процес формування і розподілу теплових полів в організмі людини.
Предметом дослідження є радіометрична система для визначення та вимірювання розподілу внутрішніх температурних полів в організмі людини. Мета роботи. Метою роботи є удосконалення метода і технічних засобів радіо термометрії для дослідження глибинних температур біологічних об’єктів, при вирішенні задач медичної діагностики.
Метод дослідження. Розрізняють три напрямки (методи) реалізації високочутливої радіометричної апаратури: компенсаційний, кореляційний та модуляційний. Найбільш прийнятий з точки зору реалізації та наявних розроблених авторами проекту технічних рішень є модуляційний метод. Наукова новизна полягає у використанні модуляційного метода для перетворення сигналів і компенсації власних шумів вимірювального тракту, що забезпечує підвищення чутливості радіометричної системи до 10−15 Вт при середньому випроміненні внутрішніх органів людини - 10−13 …10−14 у той час коли стандартні вимірювачі П15 – П14 забезпечують мінімальне значення 10−12.
Структура та обсяг роботи. Робота складається із вступу, чотирьох розділів, висновків, 8 рисунків, 22 таблиць, списку використаних джерел із 21 позиції та 2 додатків. Загальний обсяг роботи – 81 сторінка, з яких основна частина викладена на 74 сторінках.
Опис
Ключові слова
вдосконалення методу, розробка, радіотермометричний пристрій, модуляційний метод, глибинна температура, атенюатор, підсилювач, комутатор, гетеродин, method improvement, development, radio thermal device, modulation method, depth temperature, attenuator, amplifier, switch, local oscillator, совершенствование метода, разработка, радиотермометрического устройства, модуляционный метод, глубинная температура, аттенюатор, усилитель, коммутатор, гетеродин
Бібліографічний опис
Манзюк, Л. В. Модуляційний радіометричний вимірювач температури : магістерська дис. : 152 Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка / Манзюк Людмила Василівна. – Київ, 2018. – 74 с.