Процесуальний порядок проведення допиту під час воєнного стану
Вантажиться...
Дата
2024
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Запорізький національний університет
Анотація
Воєнний стан – це особливий правовий режим, який запроваджується в Україні у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державної незалежності та територіальної цілісності. У даній статті аналізується нормативне регулювання такої слідчої (розшукової) дії як допит. Оскільки, в умовах сьогодення питання даної дії є актуальним з огляду на збільшення кількості кримінальних правопорушень. Пропонуються зміни до порядку її проведення, що обумовлюється введенням на території України воєнного стану у зв’язку з вторгненням рф. Здійснюється аналіз чинного законодавства, що регулює суспільні відносини, які виникають під час допиту та обґрунтовуються зміни щодо порядку допиту осіб в умовах воєнного стану в Україні з метою підвищення результативності розслідування кримінальних правопорушень. Звертається увага на забезпечення прав допитуваних осіб в світлі рішень Європейського суду з прав людини, та використання міжнародної практики під час досудового провадження. Окрема увага приділяється критично важливому питанню дотримання конституційних прав і свобод допитуваних осіб відповідно до усталеної практики у сфері прав людини. На основі цього аналізу обґрунтовується нагальна необхідність внесення змін до встановленого порядку допиту осіб в умовах воєнного стану. Це має забезпечити більшу ефективність і результативність досудового розслідування кримінальних правопорушень в умовах ведення бойових дій та протидії злочинності. Важливим аспектом до якого звертаємося це також і питанню обов’язковому відеофіксації показань для підвищення достовірності та уникнення можливих зловживань правами під час допиту. Загалом, робиться акцент на необхідності адаптації чинних норм до викликів ведення бойових дій та потреби протидії злочинності в цих непростих умовах. Належна правова регламентація процесу допиту забезпечує передумови для ефективного досудового розслідування та невідворотності кримінального покарання за вчинені правопорушення .
Опис
Ключові слова
правовий режим, воєнний стан, допит, національна безпека, свідки, відеофіксація, потерпілі, показання, докази, досудове розслідування, кримінальна відповідальність, пояснення, legal regime, martial law, interrogation, national security, witnesses, video recording, victims, statements, evidence, pre-trial investigation, criminal liability, explanation
Бібліографічний опис
Лук’янчиков, Б. Є. Процесуальний порядок проведення допиту під час воєнного стану / Лук’янчиков Б. Є., Стадник В. Я., Степанченко А. Д. // Юридичний науковий електронний журнал. - 2024. - № 4. - С. 392-394.