У контексті глобалізації та викликів сучасної інформаційної епохи, філософія стає однією з найбільш важливих дисциплін у системі вищої освіти. Вона виробляє у студентів навички критичного мислення та системного аналізу, необхідні для успішного суспільного та професійного життя. Мета статті – визначити перспективи зміни статусу філософії у закладах вищої освіти України на основі вивчення зарубіжного досвіду її викладання. Методологія дослідження: в процесі дослідження підходів до викладання філософії в університетах різних країн використовувались як загальнонаукові, так і спеціальні методи, зокрема порівняльний аналіз, синтез, системно-структурний метод. Висвітлено два основні підходи до викладання філософії в університетах: філософія як історія ідей та активне філософствування. Результати дослідження вказують на те, що у закладах вищої освіти України викладачам філософії варто акцентувати увагу на тих методах навчання, які стимулюють активну дискусію між студентами, заохочують їх до глибокого аналізу та рефлексії ідей. Крім того, в статті підкреслено значення філософії для розвитку критичного мислення та системного аналізу. Такий підхід сприяє розвитку творчості та емоційного інтелекту. Важливо, щоб викладачі створювали в аудиторії належні умови для демократичного діалогу, заохочували студентів брати активну участь в обговореннях, сприяли формуванню в них обґрунтованих поглядів та здатності аналізувати філософські концепції з різних точок зору. В контексті сучасних викликів університетська філософська освіта набуває все більшого значення в усьому світі. Вона не тільки знайомить студентів з ключовими філософськими поняттями, але й розвиває у них навички критичного мислення, необхідні для розуміння та вирішення складних проблем сучасності. Філософія може слугувати ідеальним предметом для тренування гнучких навичок на основі аналізу історичних фактів та обговорення загальних концепцій. Отримані навички можуть бути використані для більш глибокого розуміння інших професійних дисциплін.

філософія, концепції, провідні університети світу, підходи, студенти, philosophy, concepts, leading universities of the world, students, approaches

Бабіна, С. І. Статус навчальної дисципліни «філософія» у вищій школі: врахування світового досвіду для України / Бабіна С. І., Красільнікова О. В. // Філософія та політологія в контексті сучасної культури. - 2023. - Т. 15, № 1. - С. 3-12.

Зібрання