У статті проаналізовано кризу працевлаштування випускників Глухівського учительського інституту, яка мала такі прикметні ознаки. По-перше, істотно скоротилася кількість вакансій у міських училищах базового навчального округу. Так, 1882 р. тільки 37,5% випускників Глухівського інституту влаштувались у міських училищах Київського навчального округу. По-друге, виник значний часовий проміжок між закінченням навчання та працевлаштуванням — від кількох місяців до одного-двох років. Наприклад, близько половини випускників Глухівського інституту в 1887–1889 рр. отримували направлення на роботу через рік-два після отримання диплому. По-третє, погіршилася якість штатних посад, що пропонувалися випускникові. Так, 1885 р. 46% випускників інституту отримали направлення не в міські, а в сільські 2-класні училища Полтавської та Чернігівської губ.; 1888 р. вже 40% випускників направляються на роботу в сільські 2- та 1-класні й міські приходські училища. Завершення кризи 1898 р. пов’язуємо не стільки з інтенсивною розбудовою мережі міських училищ у Київському навчальному окрузі, скільки з вимушеним працевлаштуванням випускників інституту в освітніх закладах Одеського, Ризького, Варшавського навчальних округів.

Hlukhiv, teachers training institute, educational district, city school, teacher, Глухів, учительський інститут, навчальний округ, міське училище, вчитель

Крижанівський, В. М. Криза працевлаштування вихованців глухівського учительського інституту на теренах Російської імперії в 1882–1897 рр. / В. М. Крижанівський, О. А. Чумаченко // Сторінки історії : збірник наукових праць. – 2023. – Вип. 57. – С. 120-140.