Актуальність теми. Перспективним напрямком є використання воднево-кисневої суміші, як концентровані джерела енергії, до яких відноситься плазмовий струмінь, в газотермічних процесах обробки матеріалів та нагріву тепло-агрегатів. До плазмоутворюючих середовищ висувається ряд вимог, одним з яких є низька собівартість та високі теплофізичні властивості плазмового струменю. Воднево-киснева суміш (ВКС), яка виробляється ЕВГ складається в пропорції 2:1 водню (Н2) та кисню (О2). Використання для плазмових процесів воднево-кисневої суміші, в якості плазмоутворюючого середовища – екологічно чистого і відновлюваного джерела енергії, викликає цікавість, за рахунок своїх теплофізичних властивостей. А також використання електролізно-водяних генераторів (ЕВГ), які дозволяють отримувати пальну суміш безпосередньо на робочому місці, значно зменшує транспортні витрати і відкидає необхідність в балонному господарстві, робить використання воднево-кисневої, суміші економічно конкурентоспроможним джерелом енергії по відношенню до інших газових пальних та плазмоутворюючих сумішах. Використання воднево-кисневої суміші, як плазмоутворювальної має великий потенціал застосування в машинобудуванні, а саме в таких процесах як плазмове напилення, різання та зварювання та інше. Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалась згідно з планом науково-дослідних робіт кафедри інженерії поверхні Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Мета і задачі дослідження. Визначити умови отримання стабільного процесу генерування низькотемпературної воднево-кисневої плазми атмосферного тиску, електродуговим способом, дослідити теплофізичні властивості плазмового струменя та ефективність його застосування в процесах газотермічної обробки матеріалів. Об’єкт дослідження. Воднево-кисневий плазмовий струмінь. Наукова новизна одержаних результатів: 1 Визначено розподіл температур в повздовжньому перерізу плазмового струменю для різних величин витрати плазмоутворюючого газу. 2 Досліджено розподіл статичного і динамічного тиску для турбулентного і ламінарного характеру течії плазмового струменю. 3 На основі отриманих експериментальних даних досліджено розподіл швидкостей в горизонтальному перерізі струменю. 4 Розроблено технологію та визначені технологічні параметри процесу для різних способів плазмової обробки матеріалів з використанням воднево-кисневої суміші в якості плазмоутворювального газу. Практичне значення одержаних результатів. створення дослідної установки для генерації воднево-кисневого плазмового струменю, досліджено температурні та швидкісні інтервали, визначені оптимальні діапазони ділянок, для визначення дистанції напилення, відстані наплавлення для матеріалів з різними хіміко-фізичними властивостями. Представлені вироби де більш ефективніше застосування воднево-кисневого плазмового струменю при їх обробці.

плазмовий струмінь, воднево-киснева суміш, дослідження фізико-термічних параметрів, plasma jet, hydrogen-oxygen mixture, study of physical and thermal parameters

Захаров, Є. А. Дослідження фізичних властивостей воднево-кисневого плазмового струменя при нанесенні покриттів : магістерська дис. : 131 Прикладна механіка / Захаров Євген Анатолійович. – Київ, 2020. – 67 с.