Сьогодні країни в світі разюче відрізняються своїми економічними успіхами. В чому причина такого піднесення ? Культурні особливості? Чи може географічне положення? Або ми просто не знаємо що робити? На всі ці питання можна дати однозначну відповідь. Причина полягає в економічних інститутах, на які в свою чергу впливають політичні інститути. Саме останні визначають результат цієї складної гри, під якими економічними інститутами житимуть люди та яким чином цей процес відбуватиметься. З цієї причини вивчення взаємозв’язку політичних та економічних факторів є надзвичайно актуальним. Це дозволило б країнам подивитись на те як вони могли б жити при іншій системі, та зрештою підвищити добробут населення, а саме це є однією з найголовніших причин функціонування суспільства. Метою даної роботи є проаналізувати вплив політичних чинників на економічні показники, зробити прогноз для України на 2020 рік, використовуючи політичні показники, знайти комбінацію політичних показників, яка б покращила стан економічних. Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків. Робота виконана в обсязі 90 сторінок, містить 14 таблиць та 27 рисунків. У даній дипломній роботі були розглянуті основні ключові наукові роботи, що стосуються впливу політики на економічне життя. Проведено кореляційний аналіз підібраних змінних, що підтвердив гіпотезу, що деякі політичні показники можуть пояснити зміни в економічних індикаторах. Також були розроблені моделі ARIMA для прогнозування політичних часових рядів на 2020 рік та реалізовані моделі для кожного економічного показника за допомогою методів машинного навчання в середовищі RStudio. Для обраних економічних показників був зроблений прогноз 4 варіантів розвитку подій та обраний оптимальний з точки зору цільових критеріїв. Проаналізовано комбінації політичних показників, що призводять до покращення значення цільової функції, побудованої, використовуючи оцінки експертів. Запропоновані моделі впливу політичних змінних на економічні показники дозволяють врахувати багато деталей, а також є нелінійними. Моделі представлені схематично, аналітично та показані у програмній реалізації. Наукова новизна роботи обумовлена тим, що досі для України не було побудовано модель, що описує вплив політичних змінних на основні економічні показники. Побудовані моделі відкривають нові перспективи у методології прийнятті рішень в парламенті, можливості поглянути на альтернативні шляхи розвитку економічного життя України, використовуючи досвід інших країн світу. Отже, моделі є актуальними у сучасних реаліях української політики.

політичні інститути, нейронні мережі, алгоритм «випадкового лісу», прогнозування, кореляційний аналіз, макроекономічні показники, моделювання, political institutions, neural networks, "random forest" algorithm, forecasting, correlation analysis, macroeconomic indicators, modeling

Фетісова, Л. Р. Моделювання впливу політичних інститутів на основні макроекономічні показники країни з використанням нейронної мережі : дипломна робота ... бакалавра : 051 Економіка / Фетісова Лілія Романівна. - Київ, 2020. - 90 с.