Institute of Special Communication and Information Protection of National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”

Створено систему автоматизованого аналізування даних про терористичну діяльність з ресурсів мережі Інтернет. Її використання орієнтовано на попередження терористичних актів та протидії їм шляхом аналізу текстового контенту на предмет наявності в ньому даних, що пов’язані з терористичною діяльністю. Ця діяльність належить до найбільш важко прогнозованих та небезпечних для суспільства і держави явищ. Вона вирізняється особливим динамізмом і багатоплановістю, розвинутою технічною оснащеністю, високим рівнем структурної організації, наявністю значних фінансових активів, а також здатністю до адаптації і модернізації в умовах основних соціальних тенденцій сучасності – глобалізації та інформатизації. Це підтверджує існування реальної загрози національній та кібербезпеці держави. Здебільшого для попередження та протидії терористичній діяльності надається перевага організаційним заходам. Тому для протидії терористичній діяльності запропоновано якісно нові підходи. Одним з таких підходів є аналізування даних про терористичну діяльність з ресурсів мережі Інтернет. Для вирішення цієї задачі поширене застосування інформаційних технологій, зокрема, програмних засобів. З огляду на це проаналізовано засоби автоматизованого аналізування даних. Серед них виокремлено спеціалізовані системи моніторингу інформаційного простору. Вони характеризуються, по-перше, оперативністю, яку не можуть забезпечити традиційні пошукові системи; по-друге, повнотою, яку не завжди забезпечують звичайні агрегатори новин і, по-третє, необхідні аналітичні засоби, які дозволяють користувачеві створювати звіти за публікаціями заданої тематики протягом певного періоду часу. Як наслідок, встановлено, що застосування автоматизованого аналізування даних досить ефективне для попередження і протидії терористичним актам. Тому для реалізації такої протидії запропоновано систему автоматизованого аналізування даних про терористичну діяльність з ресурсів мережі Інтернет. Перевагами її використання є зручність, зокрема, наявність простого інтерфейсу та можливість виявлення ознак терористичної діяльності.

автоматизована система, аналізування даних, терористична діяльність, програмне забезпечення, automated system, analysis of information, terrorist activity, software

Петрик, В. Система автоматизованого аналізування даних про терористичну діяльність з ресурсів мережі Інтернет / Валентин Петрик, Андрій Давидюк // Information Technology and Security. – 2019. – Vol. 7, Iss. 1 (12). – Pp. 48–57. – Bibliogr.: 11 ref.