Методи оцінювання та контролю ефективності використання електричної енергії на прикладі підприємства з виробництва алкогольних і безалкогольних напоїв
Вантажиться...
Дата
2018
Автори
Остапчук, Юлія Юріївна
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Анотація
Актуальність теми. Для покращення економічного стану та розвитку енергетичної системи України необхідним кроком є підвищення енергозбереження та енергоефективності. Необхідним є застосування науково обґрунтованих методів управління використання енергетичних ресурсів. На функціонування енергетичної системи суттєво впливає виробничий (промисловий) сектор, який є найбільшим споживачем електричної енергії.
Функції управління енерговикористанням на підприємстві виконуються впровадженою системою енергоменеджменту, яка включає в себе сукупність складових. Підсистема оперативного керування ефективністю використання електричної енергії являє собою сукупність систем контролю та планування енергоспоживання (системи КіП), відомі як Monitoring and Targeting Systems. На промислових підприємствах доцільно здійснювати оперативний контроль споживання електроенергії.
Вирішення задач енергозбереження потребує постійного контролю та оперативного управління на державному, регіональному та галузевому рівнях, оцінка рівня досягнутої енергоефективності на основі різних методів прогнозування споживання електроенергії та показників енергоефективності дозволить ефективно аналізувати та оцінювати стан енергозбереження конкретного об'єкту дослідження.
В даний час більшість підприємств застосовують методи експертних оцінок, тобто здійснення прогнозу працівником підприємства на основі простих арифметичних операцій, що не може забезпечити високу точність прогнозу. Сучасні підходи до економічного та технічного управління, розвиток інформаційних технологій висувають більш жорсткі умови до точності вирішення задач прогнозування. Ефективним вирішенням даної задачі є створення математичної моделі прогнозування, яка адекватно описувала б досліджуваний процес.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Виконані в роботі дослідження відповідають напряму «Енергетика та енергоефективність» Закону України № 2519-VІ від 09.09.2010 р. «Про пріоритетні напрямки розвитку науки і техніки», стратегічним пріоритетним напрямам інноваційної діяльності в Україні на 2003-2013 роки «Новітні ресурсозберігаючі технології» Закону України № 433-IV від 16.01.2003 р. «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні», Комплексній програмі НТУУ «КПІ» «Енергетика сталого розвитку» і направленості тематики НДР кафедри електропостачання НТУУ «КПІ».
Метою магістерської дисертації є розробка методів оцінювання та контролю ефективності енерговикористання на підприємстві з виробництва алкогольних та безалкогольних напоїв.
Для досягнення зазначеної мети дослідження були вирішені наступні завдання:
аналіз існуючих методів оцінювання та контролю обсягів споживання енергетичних ресурсів підприємством;
аналіз статистичних методів і моделей прогнозування обсягів споживання електроенергії на підприємстві;
аналіз факторів, що впливають на обсяги споживання електричної енергії;
застосування та можливості удосконалення існуючих методів прогнозування енергоспоживання;
визначення найбільш прийнятного методу прогнозування;
розробка алгоритмів для контролю ефективності енерговикористання та прогнозування енергоспоживання.
Об’єктом дослідження є процес аналізування, оцінювання та контролю обсягів споживання електричної енергії на підприємстві.
Предметом дослідження є методи та підходи до аналізування, оцінювання та контролю обсягів споживання електричної енергії на підприємстві.
Методи дослідження. В роботі використовувались теоретичні методи та експериментальні дослідження, які полягають в проведенні наукового аналізу тенденції зміни обсягів споживання електроенергії в залежності від зміни факторів впливу, методи математичної статистики та статистичні вибірки. Методичною основою дисертаційного дослідження є методи прогнозування споживання електроенергії, а саме: регресійний аналіз та метод головних компонент.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному: із врахуванням загальних тенденцій зміни обсягів споживання енергетичних ресурсів розроблено математичну модель базового рівня енергоспоживання для карусельної сушарки солодового цеху, яка на відміну від класичного методу регресійного аналізу ґрунтується на застосуванні методу головних компонент. Результати аналізу застосування цих двох методів дали змогу оцінити, що математична модель базового рівня енергоспоживання для карусельної сушарки солодового цеху більш точна у випадку її побудови за методом головних компонент, ніж за регресійним аналізом. Також більш доцільно застосовувати метод головних компонент для визначення найбільш значущих чинників, які впливають на обсяги споживання електроенергії карусельної сушарки при встановленні її базового рівня.
Практичне значення роботи. Розроблена математична модель обсягів споживання електроенергії на підприємстві на основі методу головних компонент дозволяє оцінити рівень досягнутої енергоефективності на підприємстві та отримати інформацію щодо прогнозування подальшого споживання електричної енергії на промисловому підприємстві.
Отримані результати дозволять удосконалити методику встановлення базового рівня енергоспоживання при впровадженні системи енергетичного менеджменту на промислових підприємствах згідно чинного стандарту ISO 50001. Результати, отримані в дисертаційній роботі, впроваджено у ТОВ «УКРЕНЕРГОЕФЕКТ», м. Київ.
Апробація результатів роботи. Результати магістерської дисертації були оприлюдненні:
- IV Міжнародна науково-технічна та навчально-методична конференція "Енергетичний менеджмент: стан та перспективи розвитку - PEMS'17" "МЕНЕДЖМЕНТ ЕНЕРГОВИКОРИСТАННЯ" від 27.04.2017 р., Інститут енергозбереження та енергоменеджменту, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".
- V Міжнародна науково-технічна та навчально-методична конференція "Енергетичний менеджмент: стан та перспективи розвитку - PEMS'18" "МЕНЕДЖМЕНТ ЕНЕРГОВИКОРИСТАННЯ" від 19.04.2018 р., Інститут енергозбереження та енергоменеджменту, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".
- Х Міжнародна науково-технічна конференція "ЕНЕРГЕТИКА. ЕКОЛОГІЯ. ЛЮДИНА" від 27.04.2018 р., Інститут енергозбереження та енергоменеджменту, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського".
Публікації. За результатами досліджень було опубліковано:
- Бориченко О. В. Застосування методу головних компонент для оцінювання рівня енергоефективності / О. В. Бориченко, А. В. Чернявський, Ю. Ю. Остапчук // Вісник НТУ «ХПІ», Серія: Нові рішення в сучасних технологіях. – Харків: НТУ «ХПІ» Вісник НТУ «ХПІ», Серія: Нові рішення в сучасних технологіях. – Харків: НТУ «ХПІ» – 2018. – № 44 (1214). – С. хх-хх. – doi:10.20998/2413-4295.2018.12.01.
Для виконання розрахунків у розділі 3 магістерської дисертації використовувалось наступне програмне забезпечення: STATISTICA; MS Excel.
Опис
Ключові слова
метод головних компонент, регресійний аналіз, енергетична ефективність, споживання електроенергії, енергозбереження, базовий рівень енергоспоживання, principal component analysis, regression analysis, energy efficiency, electricity consumption, energy saving, basic energy consumption
Бібліографічний опис
Остапчук, Ю. Ю. Методи оцінювання та контролю ефективності використання електричної енергії на прикладі підприємства з виробництва алкогольних і безалкогольних напоїв : магістерська дис. : 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка / Остапчук Юлія Юріївна. – Київ, 2018. – 150 с.