Систематизована інформаційна база енергоефективних додатків для авіаційних бензинів

Вантажиться...
Ескіз

Дата

2023

Науковий керівник

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

КПІ ім. Ігоря Сікорського

Анотація

Додатки у складі бензинів почали використовувати ще у першій половині ХХ ст. Наприкінці 70-х років відбулася якісна концептуальна зміна розвитку цього напряму науки та практики. Вона була зумовлена забрудненням довкілля шкідливими викидами. Саме екологічні мотиви викликали модифікацію рецептури бензинів і конструкційні удосконалення двигунів. Проблему покращення якості бензинів і палив для повітряно-реактивних двигунів (ПРД) прийнято вирішувати двома способами: розроблення якісних нових продуктів та ефективного використання традиційних. У запропонованій роботі виконано аналіз наукової літератури стосовно енергоефективних додатків до авіаційних бензинів, та на основі цього створена систематизована інформаційна база, а саме: виконано класифікацію асортименту додатків до бензинів (за наступними ознаками: що підвищують хімічну, фізичну та біологічну стабільність; модифікатори спалахування; модифікатори горіння; миючі; присадки, що сприяють ефективній експлуатації палив за низьких температур; модифікатори тертя; маркуючі; антикорозійні; що підвищують безпеку використання; модифікатори поверхнево-активних властивостей), та асортименту антидетонаційних і екологічних (антиемісійних) додатків у складі авіаційних бензинів. В Україні виготовляються та допущені до використання: полі-функціональні додатки, що представляють складну суміш сполук мангану та суміші парафінових і нафтенових вуглеводнів (ТУ 30218597.001 «Присадки поліфункціональні «Екооктан». Технічні умови»); залізомісткі багатофункціональні добавки «Стандарт»; також, відомі розробки оксигенатів на основі метанолу, етанолу та інших спиртів, продуктів перероблення спиртів, етерів і інших кисеньвмісних сполук. Дослідження виконуються у рамках проєкту «Розроблення технології виробництва нових екологічно безпечних високооктанових авіаційних бензинів із вітчизняної сировини» за рахунок державного бюджету згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2022 р. № 713-р «Про затвердження переліку науково-технічних (експериментальних) розробок в рамках виконання державного замовлення на найважливіші науково-технічні (експериментальні) розробки та науково-технічну продукцію у 2022 році» (реєстраційний номер 2020.01/0242).

Опис

Ключові слова

авіаційні бензини, якість, енергоефективність, додатки до авіаційних бензинів, присадки до авіаційних бензинів, інформація, база, aviation gasoline, quality, energy efficiency, additives to aviation gasoline, dopes to aviation gasoline, information, database

Бібліографічний опис

Систематизована інформаційна база енергоефективних додатків для авіаційних бензинів / С. В. Бойченко, І. О. Шкільнюк, А. В. Яковлєва, С. Ю. Докшина, І. О. Куберський, О. В. Сібілєва // Енергетика: економіка, технології, екологія : науковий журнал. – 2023. – № 3 (73). – С. 85-96. – Бібліогр.: 39 назв.