Фізична терапія при неспецифічному больовому синдромі грудного відділу спини
Ескіз недоступний
Дата
2023
Науковий керівник
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
КПІ ім. Ігоря Сікорського
Анотація
Актуальність роботи. У практичній медицині серед усіх больових синдромів, болі в спині займають лідируючу позицію. Це міждисциплінарна проблема, оскільки може траплятися при соматичних та неврологічних хворобах. Диференціально-діагностичний пошук при болях в спині доцільно проводити між потенційно небезпечними захворюваннями вертебрального та невертебрального походження, компресійною радикулопатією та скелетно-м'язовим (неспецифічним) болем.
Больові синдроми в грудному відділі спини можуть бути обумовлені змінами м'язів, хребта, ураженням спинного мозку, нервових корінців, периферичних нервів, внутрішніх органів грудної та черевної порожнини, малого тазу, а також психічними розладами. Специфічним визначається біль в грудному відділі спини у тих випадках, коли больовий синдром є симптомом певної нозологічної форми, яка нерідко загрожує подальшому здоров'ю чи життю пацієнта.
За своїм біологічним походженням біль є сигналом небезпеки та неблагополуччя в організмі та в медичній практиці, такий біль часто розглядається як симптом будь-якої хвороби, що виникає при пошкодженні тканин, внаслідок травми, запалення або ішемії.
У 5-10% больові синдроми викликані новоутворенням (первинною або метастатичною пухлиною хребта, мієломною хворобою), руйнуванням хребців, ураженням нервових корінців при інфекційних процесах (остеомієліті), обмінних порушеннях, при остеопорозі, травмах, переломах хребта.
Біль у спині є однією з основних причин інвалідизації, він значно знижує якість життя та працездатність і залишається провідною причиною звернення за медичною допомогою. На даний час в Україні проживає близько 20 тисяч інвалідів з проблемами хребта, спинного мозку та порушеннями рухових функцій.
Протягом багатьох століть досі проблема больові синдроми в спині, особливо в грудному відділі, зберігає свою актуальність. Це одна із найчастіших скарг при зверненні пацієнтів до неврологів та лікарів інших спеціальностей, популярна тема публікацій та виступів на медичних форумах.
Неспецифічний больовий синдром в грудному відділі спини – це актуальна проблема насамперед через поширеність, різноманіття клінічних форм та максимальну представленість серед осіб найбільш працездатного віку. Своєчасна діагностика, комплексний підхід та адекватне раннє лікування цих пацієнтів сприятимуть покращенню якості їхнього життя, а також скороченню економічних витрат, пов'язаних із оплатою лікування та втратою працездатності.
Мета роботи: оцінка ефективності фізичної терапії пацієнтів із проблемами хребта при вираженому неспецифічному больовому синдромі.
Завдання дослідження:
- огляд етіології, патологій та симптомів при неспецифічному больовому синдромі в грудному відділі спини для поглибленого розуміння використання методів та засобів ФТ;
- особливості нейрофізіології болю під час проходження фізичної терапії при больовому синдромі в грудному відділі спини;
- методи боротьби з больовим синдромом при проблемах хребта із використанням сучасних методів та засобів ФТ;
- розробка програми ФТ для пацієнтів з проблемами хребта при неспецифічному больовому синдромі в грудному відділі спини;
- дослідження ефективності розробленої програми фізичної реабілітації для пацієнтів із проблемами хребта при вираженому неспецифічному больовому синдромі.
Об’єкт дослідження: процес фізичної терапії у пацієнтів із проблемами в грудному відділі спини при неспецифічному больовому синдромі.
Предмет дослідження: структура і зміст програми ФТ хворих із проблемами в грудному відділі спини при неспецифічному больовому синдромі.
Методи дослідження: теоретичний аналіз науково-методичної літератури та інформаційних джерел, що пов’язана з фізичною терапією пацієнтів із проблемами в грудному відділі спини при неспецифічному больовому синдромі; клінічні методи дослідження (аналітичний огляд історій хвороби, огляд з застосуванням анамнезу, анкетування, МРТ); інструментальні методи дослідження; педагогічні методи дослідження – педагогічні експерименти, спостереження.
Практична цінність роботи визначається комплексним підходом до фізичної терапії при неспецифічному больовому синдромі в грудному відділі спини. Запропонована програма фізичної терапії може бути використана в практиці фахівців з фізичної терапії, фізичної культури і спорту, в роботі реабілітаційних центрів.
Опис
Ключові слова
фізична терапія, больовий синдром, кінезіотерапія, лікувальний масаж, тейпування, physical therapy, pain syndrome, kinesiotherapy, therapeutic massage, kinesiotaping
Бібліографічний опис
Гаценко, Я. В. Фізична терапія при неспецифічному больовому синдромі грудного відділу спини : магістерська дис. : 227 Фізична терапія, ерготерапія / Гаценко Ярослав Валентинович. – Київ, 2023. – 70 с.