Institute of special communication and information security of National technical university of Ukraine «Kyiv polytechnic institute»

інформаційний ресурс, інформаційно-телекомунікаційна мережа, метод множників Лагранжа, информационный ресурс, информационно-телекоммуникационная сеть, метод множителей Лагранжа, information resource, information and telecommunications network, Lagrange multiplier method

Субач І. Метод рішення задачі розподілу інформаційного ресурсу в АСУ спеціального призначення при варіативному розмірі інформаційних блоків / Субач І., Чаузов О., Кучук Н. // Information Technology and Security. – 2016. – Vol. 4, Iss. 2 (7). – Pp. 269-276. – Bibliogr.: 12 ref.