Народні школи в системі освіти Данії

Класичний приватний університет

У статті висвітлено структурно-функціональні особливості данської системи загальної середньої освіти, а також специфіку народних шкіл у цій системі. Зазначено, що данська система освіти складається з інтегрованої початкової та нижчої середньої освіти (primary and lower secondary education) (данською – Folkeskolen), загальної вищої середньої та професійно-технічної освіти (general upper secondary and vocational upper secondary education) і вищої освіти (higher education). З’ясовано, що унікальна в Європі дев’ятирічна обов’язкова інтегрована початкова та нижча середня освіта в Данії наявна в одній шкільній системі – системі муніципальних народних шкіл (Folkeskole). Окреслено, що всі муніципальні початкові та нижчі середні школи мають спільну мету, стандартні вимоги до предметів, які мають викладатись у певних класах, а також типові положення щодо змістово-процесуальної специфіки шкільної системи. Виявлено, що наразі в Данії існують різні шляхи здобуття обов’язкової загальної освіти: відвідування муніципальної народної школи або приватної школи, домашнє навчання, також замість останніх 2–3 років у нижчій середній школі можна навчатися в альтернативній школі післябазової середньої освіти (Еfterskole). До цієї школи, освітній процес якої спрямовано на формування життєвої перспективи та глобальної компетентності учнівської молоді, а також на самовиховання, самовдосконалення і самореалізацію, учні мають можливість перейти у 8–10 класах. Висвітлено, що в Данії, як і в інших скандинавських культурах, класична європейська традиція зазнала значущого впливу сильної місцевої моделі шкільного навчання та енциклопедичного підходу до знання. Це випливає з соціокультурного контексту, де невеликі, часто сільські, громади становлять монокультури, які мають спільну релігію, мову та народну історію. У цій ситуації освіта була використана для зміцнення економічної та соціальної згуртованості. Данське шкільне навчання поєднує інтелектуальний і раціоналістичний підхід до знань з місцевим контролем над змістом та організацією освіти, залучаючи батьків, вчителів й адміністраторів.

система освіти Данії, Danish education system, народна школа, початкова та нижча середня освіта, альтернативна школа після базової середньої освіти, загальна вища середня освіта, освітній процес, обов’язкові предмети, public school, primary and lower secondary education, alternative school of post-basic secondary education, general upper secondary education, educational process, compulsory subjects

Бондаренко, О. І. Народні школи в системі освіти Данії / О. І. Бондаренко // Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. - Запоріжжя : КПУ, 2022. - Вип. 80, Т. 1. - С. 71-74.